Utilizing technology from the EG4 3kW All-in-One Solar Inverter, the EG4 MPPT100-48HV is a simple, affordable, and reliable MPPT (Maximum Power Point Tracking) solar charge controller designed to enhance your solar power system.
Optimized Solar Harvesting
Key Features & Specifications
  • Powerful MPPT Voltage Range – No need for combiner boxes
  • Max Open-Circuit Voltage: 500VDC
  • Max Usable PV Array Power: 5500W (with 2-string branch connector)
  • Max PV String Current: 22A
  • Max Charging Current: 100A (adjustable 0A-100A, default 80A)
  • Fast Charging: Capable of charging a 5.12kWh EG4 battery in ~1 hour @ 100A
  • Recommended Usage: 80A total or 30A per battery to maximize lifespan
Battery & Charging
  • Nominal Battery Voltage: 48V
  • Charging Voltage Range: 48-62VDC (default 56VDC)
Built-in Protection & Efficiency
  • Integrated Breakers:
    • PV array DC disconnect breaker
    • Built-in battery breaker for added safety
  • High Efficiency:
    • 94% max charge controller efficiency
    • Less than 25W self-consumption
Smart Communication
What is an MPPT Charge Controller?
EG4 Solar Charge Controller MPPT | 500VDC 100A | MPPT100-48HV